Mateří kašička (royal jelly)

Mateří kašička je látka, kterou produkují včelí dělnice ve svých slinných žlázách. Tato látka slouží ke krmení včelí královny a ro jak ve fázi, kdy se včelí královna vyvíjí, tak po celou dobu její dospělosti. Tato zkutečnost umožňuje matce jednak žít mnohem déle (až 5 let) než včelí dělnice (6 týdnů až 6 měsíců) a rovněž denně naklást až 3000 vajíček což v součtu hmotnosti je více než celá včelí královna váží.

Mateří kašička obsahuje mnoho vitamínů, bílkovin, enzymů a dalších látek prospěšných pro lidský organismus. Je dostupná ve formě tablet, kdy musí projít úpravou nebo rovněž v přirozeném stavu například v injekční stříkačce přímo od včelaře. Ta se pak uchovává v ledničce, kdy její trvanlivost je až několik let. Proto lze doporučit nákup mateří kašičky přímo od domácího včelaře. Aplikuje se často "pod jazyk". Chuťově je lehce nakyslá. Funguje pro celkové osvěžení organismu, jako prevence proti nemocem a pomáha zotavení organismu po různých nemocech. No prostě všelék :)

Mateří kašička se získává tak, že se buďto bere rovnou z naražených matečníků, kdy stáří larvy je asi 4 dny nebo rovněž ze 4 denních matečníků, které se uměle nechali vytvořit přelarvováním do umělých matečníkových misek. Tam se vajíčko nebo co nejmladší larvička přenese a včely ji pod domněnkou, že si vychovávají novou včelí kraálovnu začnou krmit mateří kašičkou. Larva se věku 4 dnů odstraní a mateří kašička se odsaje.

 

Víte že...

Larva krmená mateří kašičkou se vyvine ve včelí královnu, kdežto pokud jí nedostává, tak se z ní vyvine včelí dělnice. Matka žije až 5 let a dokáže za 24 hodin naklást až 3 000 vajíček. Pokud by se to obrazně přepočetlo na člověka, tak by se žena dožila až 3 000 roků a každý den by byla schopná porodit až 20 dětí.