Podletní krmení

Na zimu jsem včely krmil doposavad skoro všechny. Párkrát jsem nechal ve svých mor. univerzálech včelstvu květový med v medníku. Vytočil jsem jen horní medník a zásoby medu ve spodním medníku jsem jim nechal na zimu. Výsledky takto vyzimovaných včelstev byly perfektní. Zkušenosti ze zimováním ve velkém prostoru a na medu chci zužitkovat v budoucnu při zimování s mednou komorou. Ale jinak jsem do letošního roku v podstatě krmil klasicky cukrem s okurkáčem a prosakovacím víčkem.

 

Krmit převařeným roztokem jsem zkoušel ze začátku párkrát v bočním krmítku v mor. univerzálu. To bylo v době, kdy jsme zakrmoval včely u jednoho vysloužilého včelaře od kterého jsem včelstva kupoval (150kč za včelstvo J), někdy před deseti lety. Bylo to velice pracné a časově náročné, vhodné tak pro dědu, který se věnuje pouze vnoučatům, králíkům a včelám. Cukr se musel rozpustit ve vodě mícháním, aby se nepřipekl na dně hrnce. Celý roztok se pak musel nechat vychladnout a až poté se mohl lít do bočních krmítek. Krmítka v mor. univerzálech byla maloobjemová, pokud si dobře vzpomínám, tak na dva litry roztoku. Potom si lze snadno spočítat kolikrát se museli celé krmení opakovat.

 

Krmení okurkáčem nebylo zase tak špatné. Sklenice jsem cukrem a vodou plnil až ve včelíně. Naplnit sklenici trochou vody, vysypat tam tři kila hrubého cukry, dolít po okraj vodou, obrátit přes misku pod květináč, zamíchat a šoupnou to na horní loučky. Když mi pomáhala přítelkyně, tak to šlo pěkně od ruky. Bohužel u Optimalu je nástavek tak nízký, že se tam sklenice nevleze. Nechá se to řešit sice pomocí rámu pod nástavek, který zvýší prostor pro sklenici, ale pak je nutno zase udělat rámy a už je to další zbytečná práce navíc nemluvě o jejich skladování přes zimu. Já jsem se rozhodl jít cestou přirozeného zimování včel na medu. Podle mě je to ve výsledku výhodnější jak pro včely tak pro včelaře. MK je plná květového medu (nehrozí zimování na melicitózních medech). I když ho pastuji, tak stejně je lépe prodejný med tmavý. Nemám obavu z toho, že by mi ho včely přenesli do medníku a do MK by donesli melicitózu, protože jak uvádí ing. Dvorský, proč by včely dělali zbytečnou práci navíc. Problematiku zimování s MK popsal pěkně ing. Dvorský např. zde. Hlavně to má už ověřeno mnohaletou praxí. Tak proč toho nevyužít a nezkusit metodu ověřenou, málo pracnou a fungující.

 

Pokud by cena medu výrazně směřovala nahoru a cena cukru dolů a poptávka po mém medu by byla natolik veliká, že bych byl donucen znovu započnout úplným vytáčením a s dokrmováním cukrem, dělal bych to pomocí velko-objemových nádob, které se nechají v Ikei koupit, za pár korun. Nádobu skombinovat se slámou či nějakým médiem, aby se mi včely neutopily. Rámková krmítka jsou sice elegantní, ale podle mne vhodná tak pro dlouhodobější krmení oddělků. Pro krátkodobé podnícení si vystačím s medocukrovým těstem.