Odvčelení medníku

V minulosti jsem, jako každý druhý, používal k odvčelení klasicky smetáček a pěkně rámek po rámečku jsem ometal včely zpátky do medníku. Včely lítaly, byly naštvaný, protože jim nějakej tvor s kloboukem bral zásoby na zimu, a ten byl zase naštvanej protože dostával žihadla od našvanejch včel. No zase tak hrozný to nebylo, ale optimální také ne. To jsem dělal pokud jsem měl mor. Univerzály nebo Tachováky s r.m. 39x24. Pracnost byla dost vysoká a když jsem kombinoval setřesení včel pomocí bouchnutí rukou o hrany nástavku, kdy jsem měl v rukou rámek, který byl částečně zasunut v medníku, tak jsem již po odvčelení tří medníků necítil spodní části dlaní.

Odvčelení pomocí ometače včel se mi také moc nezamlouvá. Spíše mi to připadá taková domácí kutilská alternativa klasického ometání než systémově jiný přístup k odvčelení. Nic proti těm kdo tento způsob využívají a jsou s tím spokojeni. Věřím, že efektivita práce je poměrně dost vysoká.

Já jsem se rozhodl v budoucnu využívat na odvčelení  medníku včelí výkluzy. Vložením pod medník sice přibude o zásah do včelstva, ale následná práce bude o to menší. Výkluz je možno vložit do včelstva ráno před vytáčením, aby v medníku nebyla čerstvá snůška. Otázka bude zda se za dopoledne stačí celý nástavek vyprázdnit od včel. Jako lepší variantu vidím vytáčení až po ukončení výrazné snůšky (řepka, lípy, les,..) a vložení výkluzů den před vytáčením. Denní přínos sladiny by měl zaniknout v převažujícím množství vyzrálého medu a nemělo by tak dojít ke znehodnocení medu nadbytečným množstvím vody.

Problém nedostatečné tekutosti medu pro vytáčení buď hodlám vyřešit pomocí termokomory (nákladné a pracné) nebo prostě ignorováním tohoto faktu a vytočením stylem „co to půjde“. Med, který zůstane v plástech stejně vrátím do včel, takže se neztratí. Jiná věc bude pokud budu chtít produkovat jednodruhové medy. Tam by mohlo docházetk k míšení jednotlivých druhů medu.

Závěrem: Jde o metodu, kterou zatím nemám prakticky vyzkoušenou, jsou to jen mé myšlenky, dojmy a zkušenosti převzaté od jiných včelařů. Jak bude moje probíhat provozní praxe, nechť ukáže čas. Takže nekamenujte mě prosím pokud jsem nějak urazil vaše dlouholeté zkušenosti a radši mi je napište. Já to pak zde zveřejním. Víc hlav víc ví…