Pyl

Pyl je označení pro výtrusy samčích pohlavních orgánů rostlin. Skládá se z jednotlivých pylových zrn – jedná se o pohlavní buňky (gamety) rostlin, které vznikají v prašnících na tyčinkách mateřské pylové buňky. U větrosnubných rostlin zajišťuje opylení vítr, kdežto u rostlin hmyzosnubných nastupuje na opylení hmyz. Opylení, které hmyz provádí není však jeho primárním cílem. Hmyz buďto sbírá nektar, ze kterých si vytváří glycidové zásoby na zimu, nebo pyl, který slouží jako bílkovinná složka jeho potravy. Pyl, který ulpí na hmyzím těle následně nepřímo opyluje (oplodní) květ. Včela je vždy, během jedné výpravy za pylem či nektarem, věrná jednomu druhu rostlin a proto může dojít k opylení.

Než včela vytvoří jeden pár pylových rousků na zadním páru nožiček, tak musí navštívit kolem 100 květů. K zajímavostem patří, že včela je schopna za minutu navštívit až 10 květů. Pyl včely následně ukládají do buněk ve včelím plástu, kde ho hlavičkami udusají a zalijí medem. Bez přístupu vzduch dojde k jeho konzervaci a rovněž k chemickým procesům, kde dojde k narušení pylových zrn. To následně umožní lepší schopnost strávení pylu. Proto je tzv. vypichovaný pyl neboli „perga“ obecně lépe stravitelný než pyl získaný z pylochytů. Bohužel je však pro včelaře velice těžko dostupný, protože se musí „vypichovat“ ze včelího plástu ručně, což je velmi pracné.

Pyl je bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Jejich složení však velmi kolísá podle druhu rostliny, ze které pochází. Obal pylového zrna je velmi odolný. Pro lidské využití látek v pylu obsažených je před jeho konzumací potřeba vrchní vrstvu narušit. Obecně je pyl velice prospěšný pro lidské zdraví a v tomto měřítku je lidmi ještě poměrně neobjeveným přírodním lékem. Jako jednu z hlavních léčebných účinků, která je u pylu nejvíce vyzdvihována, je zmírnění potíží s prostatou . Pyl rovněž obsahuje mnoho minerálních látek vitamínů a stopových prvků důležitých pro fungování organismu a to jak včelího, tak lidského.

Pyl je nejlépe možno konzumovat samotně nebo v medu. Doporučuje se ho konzumovat ráno na lačný žaludek. Jako u všech včelích produktů je však nutné vědět jestli člověk není na ně alergický.

Víte že…

Ze 100 g pylu můžeme získat tolik aminokyselin jako asi z 0.5 kg masa nebo 7 vajec. Jehněda obsahuje až 6 milionu pylových zrn. Včelař dokáže získal od včel až 1 kg pylu za den. Dle barvy pylu lze poznat na které květy včela létá.